The Terry Cup Christmas Pudding Trial - 4th December 2022

Redditch MCC will hold an Open to Centre trial for solo machines only. To be held under the National Sporting Code rules of the ACU, the Standing Regulations for trials, these supplementary regulations and any final instructions which may be issued up until the start of the trial. Please note, this event will be an on road trial.
Entry fees: £30.00. Entries via Midland Centre online entry system. No cash entries. Entries will close on the 29th November. Results will be posted on the Club and Centre Website.
Entry limited to 110 riders, preference will be given to Midland Centre residents
Venue and Start Time: S. E. Davies & Sons, Edgioke Lane, Astwood Bank, Redditch. B96 6BG. 1st rider away at 9:30am, the rest at one minute intervals. The method of marking for this trial will be TSR22B. Petrol is not available at the start.
Course: The trial will be of a sporting nature and will have 2 routes, and will include a 50-50 route, half the sections from the A route and half the sections from the B route.

Classes



Click Here for the Results.


Entry List

Click Here to download the Entry List

NumberNameClubMachineClassStart Time
1Dave Fowler Redditch MCCMontesa Class 2 - Master09:31:00
2Darren LobbRedditchMontesa 260Class 2 - Master09:31:30
3Scott BrookesRedditchBetaClass 2 - Master09:32:00
4Alan MilesSouth B.hamCheetah 250Class 6 - Pre 6509:32:30
5Colin LeeseSouth BirminghamHonda Tlr 200Class 5 - Twinshock09:33:00
6David LewisMacclesfield Trials Club Sherco 250Class 3 - Clubman09:33:30
7Robert Higgins Stratford-upon-Avon Gasgas300Class 4 - Over 4009:34:00
8Shane CampionStratford Upon Avon Beta Evo Class 3 - Clubman09:34:30
9Darren Jones Macclesfield Vertigo John Lees Class 2 - Master09:35:00
10Christopher Dean Macclesfield ShercoClass 3 - Clubman09:35:30
11Neil JacksonMacclesfield TrsClass 2 - Master09:36:00
12Dan BowerMacc TcTRRS Class 3 - Clubman09:36:30
13Bradley MorrisMacclesfieldGas Gas Class 2 - Master09:37:00
14Elliot Petrek Macclesfield Trials Club Trs 250rr Class 2 - Master09:37:30
15Mick Thurman Loughborough Trials Club Montesa RR Class 3 - Clubman09:38:00
16Gary Shield Loughborough Vertigo Jbr 250Class 4 - Over 4009:38:30
17Andrew HickmanSsMCCHonda Repsol 260Class 3 - Clubman09:39:00
18Nathan Morton Braintree Sherco Class 2 - Master09:39:30
19Julian Harvey Ipswich MCCSherco Class 1 - Expert09:40:00
20Steven Hay Kings Norton Montesa 4rt Class 4 - Over 4009:40:30
21Dave RenhamNormandyVertigo 250Class 2 - Master09:41:00
22Tim BirdBerkoVertigoClass 4 - Over 4009:41:30
23Tom AustinStafford AutoTLR200Class 5 - Twinshock09:42:00
24Stephen Abbott Loughborough Beta Evo 250Class 3 - Clubman09:42:30
25Mick Marshall NormandyGas GasClass 2 - Master09:43:00
26Luke CapewellStafford AutoGasgasClass 3 - Clubman09:43:30
27Tom Hanks Earl Shilton Gas Gas 250Class 2 - Master09:44:00
28Neil SwannStafford Auto Gas Gas 250Class 4 - Over 4009:44:30
29Jack HarrisStourbridge TrsClass 1 - Expert09:45:00
30Ben RollsStafford AutoGasGasClass 1 - Expert09:45:30
31Paul MillhouseMilton BuzzardVertigo 300Class 4 - Over 4009:46:00
32Rory MillhouseMilton BuzzardVertigo Nitro 300Class 2 - Master09:46:30
33John Cowley Milton Buzzards Mcc Vertigo Nitro 300Class 2 - Master09:47:00
34Tony Cowley Manchester 17Vertigo 300Class 4 - Over 4009:47:30
35Jack Caddick Staffs Auto ClubVertigo R3Class 3 - Clubman09:48:00
36Vincent BrettStaff MoorlandsBeta Evo 200Class 3 - Clubman09:48:30
37Scott PartridgeRedditchTrs 280Class 3 - Clubman09:49:00
38Martin MedcraffRingwood MccBeta 250ccClass 4 - Over 4009:49:30
39Michael FlanaganDudley MCCTrs 250Class 3 - Clubman09:50:00
40Jim YorkLoughboroughBeta Evo 250Class 4 - Over 4009:50:30
41Ronnie DayNorth East London GasgasClass 2 - Master09:51:00
42Gus ObleinBerkhamstead MCCShercoClass 1 - Expert09:51:30
43Philip DuckerLeamington VictoryVertigoClass 2 - Master09:52:00
44David A J WoodStafford AutoBultacoClass 4 - Over 4009:52:30
45Richard JonesStourbridge Beth Evo 250Class 4 - Over 4009:53:00
46Simon ThornleyStourbridgeVertigo 250Class 4 - Over 4009:53:30
47Graham HowardStaffs Moorlands MCCGasgas 250Class 4 - Over 4009:54:00
48Glen HowardStaffs Moorlands MCCBeta EvoClass 4 - Over 4009:54:30
49Clive CharltonStratford Upon AvonVertigo250Class 3 - Clubman09:55:00
50Marcus FaulknerBognorGasgasClass 2 - Master09:55:30
51Philip MartinBognor Regis Vertigo Class 2 - Master09:56:00
52Chris WickhamEveshamBeta EvoClass 1 - Expert09:56:30
53Mr Simon NunnCambridge Matchless MCCMontesa Repsol 260Class 2 - Master09:57:00
54Mark NunnCambridge MatchlessTRSClass 2 - Master09:57:30
55Steve AstleyEarl ShiltonMontesaClass 3 - Clubman09:58:00
56Gary Huxley Llanfyllin VertigoClass 1 - Expert09:58:30
57Darren Phypers North East London MCC VertigoClass 4 - Over 4009:59:00
58Gary Baker North East London MCC TrsClass 4 - Over 4009:59:30
59Keith JenkinsLeamington VictoryTrs 250Class 4 - Over 4010:00:00
60Mick ThompsonTorridge Beta 250Class 2 - Master10:00:30
61Andy Whieldon Swindon District Motorcycle ClubBeta300Class 3 - Clubman10:01:00
62Richard Benfield Llanfyllin And District MCCMontesa 4rtClass 3 - Clubman10:01:30
63John HoldsworthWaltham ChaseVertigoClass 2 - Master10:02:00
64Martin Carter Waltham ChaseVertigo Class 2 - Master10:02:30
65Tim CarterWaltham ChaseGas GasClass 4 - Over 4010:03:00
66Tom MossEastbourne & District MCCHonda 300Class 1 - Expert10:03:30
67Carl Hayward 90 Racing MxcBeta 250Class 3 - Clubman10:04:00
68Josh BrameESTCBeta EvoClass 2 - Master10:04:30
69Mark WilliamsMacclesfieldVertigoClass 4 - Over 4010:05:00
70Katie NashYeadon-Guiseley & DMCTRS RR 280Class 3 - Clubman10:05:30
71Andrew EleyYeadon-Guiseley & DMC TRS RR 280Class 3 - Clubman10:06:00
72Paul Lonergan Castle Of ColchesterVertigo Class 4 - Over 4010:06:30
73Carl CookMacclesfield Vertigo 250Class 2 - Master10:07:00
74Shaun Fox Manchester 17Gas Gas 300Class 1 - Expert10:07:30
75Jake JoannidesRedditch MCC4rt Class 3 - Clubman10:08:00
76Miles FinneyLem VicSherco 250Class 3 - Clubman10:08:30
77Mark HuntEarl Shilton Vertigo JBR 250Class 4 - Over 4010:09:00
78Matt GentrySheffield & HallamshireTRS One RR 250ccClass 3 - Clubman10:09:30
79Simon Thornhill Devonport Scorpa Class 4 - Over 4010:10:00
80James GammonsBognor MCC Vertigo Class 2 - Master10:10:30
81Ian Wakeford Bognor MCCVertigo 250Class 2 - Master10:11:00
82Mick TreagusBognor MCCGasGas300Class 4 - Over 4010:11:30
83Mark GregoryESTCMontesa 300rrClass 2 - Master10:12:00
84Ian Worrall Leamington VictoryTrsClass 4 - Over 4010:12:30
85Nathan BasfordEveshamTRS280Class 2 - Master10:13:00
86Dean BasfordEvesham Beta 300Class 2 - Master10:13:30
87Andrew BlackmanBognor MCCJohn Lee BetaClass 1 - Expert10:14:00
88Matthew Gregory ESTCMontesa 300rrClass 2 - Master10:14:30
89Barry RoadsYeo ValeVertigo Class 2 - Master10:15:00
90Marcus JaggardIpswichGas GasClass 2 - Master10:15:30
91Class 2 - Master00:00:00
92ALAN TAYLOROXFORD IXIONTRS 250Class 3 - Clubman10:16:00
93Ian WattsLeamBetaClass 2 - Master10:16:30
94Guy ChandlerWitley MCCBeta TechnoClass 1 - Expert10:17:00
95Victoria PayneKingswood MCCActive MRS Sherco 25Class 2 - Master10:17:30
96Alex PenriceWitley GasGas Class 2 - Master10:18:00
97Shaun Penrice Witley And District MCCMontesa 315Class 2 - Master10:18:30