The Terry Cup Christmas Pudding Trial - 5th December 2021

Redditch MCC will hold an Open to Centre trial for solo machines only. To be held under the National Sporting Code rules of the ACU, the Standing Regulations for trials, these supplementary regulations and any final instructions which may be issued up until the start of the trial.
Entry fees: £28.00. Entries via Midland Centre online entry system. No cash entries. Entries will open 1st November and close on the 29th November. Results will be posted on the Club and Centre Website. Postal results will only be sent to riders who send a SAE to the Secretary of the Meeting.
Entry limited to 110 riders, preference will be given to Midland Centre residents
Venue and Start Time: S. E. Davies & Sons, Edgioke Lane, Astwood Bank, Redditch. B96 6BG. 1st rider away at 9:30am, the rest at one minute intervals. The method of marking for this trial will be TSR22B. Petrol is not available at the start.
Course: The trial will be of a sporting nature and will have 2 routes, and will include a 50-50 route, half the sections from the A route and half the sections from the B route.

Classes

Click Here to enter online

Payment will be processed via Stripe and payments will be made to accounts@sbmctrials.co.uk.


The Entry List will be published after the entry closing date

Entry List

NumberNameClubMachineClassStart Time
1Ian CookRedditch MCCGas Gas TXT 250Class 4 - Over 4009:30:00
2Owen StrudleyRedditch MCCBetaClass 3 - Clubman09:30:30
3I Strudley Redditch MCC Beta 300Class 2 - Master09:31:00
4Colin LeeseSouth Birmingham MCHonda Tlr 200Class 3 - Clubman09:31:30
5Alan MilesSouth BirminghamCheetahClass 3 - Clubman09:32:00
6Neil JacksonMacclesfield TrsClass 3 - Clubman09:32:30
7Josh BrameEstc Beta Evo 250Class 3 - Clubman09:33:00
8Darren JonesMacclesfield Trials Club Trrs 280 Class 3 - Clubman09:33:30
9Robert Higgins Stratford-upon-Avon Gasgas 300Class 4 - Over 4009:34:00
10Steve ThompsonMalvern MCCBsa BantamClass 6 - Pre 6509:34:30
11Kevin MillerSwindonTRS 250Class 4 - Over 4009:35:00
12David LewisMacclesfield Sherco 250Class 3 - Clubman09:35:30
13Shane CampionStratford Upon AvonBeta Evo 300Class 3 - Clubman09:36:00
14Alex MuirheadKingswood MCCBeta Evo Factory 300Class 2 - Master09:36:30
15Giles Hixon Leamington Victory Montesa Class 3 - Clubman09:37:00
16Dean BasfordEveshsm MCCBETA 300Class 2 - Master09:37:30
17Nathan BasfordEvesham MCC TRS 280Class 2 - Master09:38:00
18Paul Millhouse Milton Buzzard Ossa TR300Class 3 - Clubman09:38:30
19Scott PartridgeRedditchMontesaClass 3 - Clubman09:39:00
20Scott BrookesRedditchVertigoClass 4 - Over 4009:39:30
21Matthew LittleLeamington Victory MCCAriel VCH Class 6 - Pre 6509:40:00
22Rich CourtLeamington Victory MCCAjp Pr3 240 UltrapasClass 4 - Over 4009:40:30
23Dave Beckett Zona OneMontesa 300Class 4 - Over 4009:41:00
24Rory Millhouse Milton BuzzardVertigo 300Class 3 - Clubman09:41:30
25Martin Carter Hookwoods Vertigo 250Class 2 - Master09:42:00
26Scott Rowland Richmond 250 Gas GasClass 4 - Over 4009:42:30
27Andy FootStaffs MoorlandsTeam 6t9 Gas GasClass 4 - Over 4009:43:00
28Kevin StannardStaffs MoorlandsGas GasClass 4 - Over 4009:43:30
29Tim CarterWalthamchaseGas Gas 250Class 3 - Clubman09:44:00
30Tom Moss Eastbourne Honda 300Class 1 - Expert09:44:30
31Tony CowleyManchester 17Vertigo 300Class 4 - Over 4009:45:00
32Michael JamesNorth Berks MccTRS 300 CcClass 4 - Over 4009:45:30
33Geoff Muston Waltham Chase Honda Tl125 Class 5 - Twinshock09:46:00
34Mick MarshallNormandyGas Gas 250Class 2 - Master09:46:30
35Mick ThurmanLoughborough Trials ClubMont7Class 4 - Over 4009:47:00
36John Cowley South Shropshire Vertigo 300Class 3 - Clubman09:47:30
37Jim YorkLoughboroughBeta Evo 250Class 4 - Over 4009:48:00
38Gary ShieldLoughborough DMCCVertigo R3 250Class 4 - Over 4009:48:30
39Tim BirdWaltham ChaseBetaClass 4 - Over 4009:49:00
40Dave RenhamEghamVertigo 250Class 4 - Over 4009:49:30
41Tom Hanks Earl ShiltonGas Gas 250Class 3 - Clubman09:50:00
42Vincent BrettStaff MoorlandsBeta Evo 200Class 3 - Clubman09:50:30
43Luke Capewell Earl ShiltonGas Gas Txt Pro 250Class 3 - Clubman09:51:00
44Neil SwannEarl ShiltonGas Gas 250Class 3 - Clubman09:51:30
45Steven HayKings NortonMontesa 4rtClass 4 - Over 4009:52:00
46WithdrawnOxford IxionBeta Evo 250Class 4 - Over 4009:52:30
47Dan CameronSouth ShropshireBeta 300Class 2 - Master09:53:00
48Steve Clift Dudley And District MCCGas Gas 300 Class 2 - Master09:53:30
49Ronnie DayNel MCCGasgas 300Class 1 - Expert09:54:00
50Gus ObleinBerkhamstead MCCShercoClass 1 - Expert09:54:30
51John HollandBassenthwaiteBeta 300Class 2 - Master09:55:00
52Martin MedcraffRingwood MCCBeta 250Class 3 - Clubman09:55:30
53Gary BakerNorth East London MCCSwm 280cc Class 5 - Twinshock09:56:00
54Clive CharltonStratford Upon AvonBeta 3004tClass 4 - Over 4009:56:30
55Gary JohnsonEarl ShiltonMontessaClass 3 - Clubman09:57:00
56Michael FlanaganDudley MCCTrs 250Class 2 - Master09:57:30
57Chris KochNELMCC 250 ShercoClass 2 - Master09:58:00
58Darren Phypers North East London MCCVertigoClass 4 - Over 4009:58:30
59Andrew MooreDudley MCCHonda 260Class 3 - Clubman09:59:00
60George Marshall StratfordShercoClass 2 - Master09:59:30
61Tim Blackmore Hux250 MajestyClass 3 - Clubman10:00:00
62IAN WATTSLeam VicBeta Class 2 - Master10:00:30
63Philip DuckerLeamington Victory Vertigo Class 2 - Master10:01:00
64James Gammons Bognor Gas Gas Class 2 - Master10:01:30
65Martin SmithRedditchBeta 300Class 1 - Expert10:02:00
66David WoodSUTTON COLDFIELDBultacoClass 5 - Twinshock10:02:30
67Elliot Petrek Macclesfield Trials Club Trs 250 RrClass 3 - Clubman10:03:00
68Bradley MorrisEarls Shilton Trials ClubGas Gas Class 3 - Clubman10:03:30
69Andy RidleyMalvern MCCVertigo 250Class 4 - Over 4010:04:00
70David GiltrowMilton Buzzard MCCMontesa 4RTClass 3 - Clubman10:04:30
71Richard Woodfield Milton Buzzards MccMontesa Class 4 - Over 4010:05:00
72Andrew HickmanSsMCCHonda Repsol 260Class 2 - Master10:05:30
73Ian WakefordBognorVertigo 250Class 2 - Master10:06:00
74Peter ArcherLeamington VictoryShercoClass 2 - Master10:06:30
75Merv PowellWye VallyMatchless 350Class 1 - Expert10:07:00
76Chris WickhamEveshamBETA EVO 300Class 1 - Expert10:07:30
77Keith JenkinsLeamington VictoryFanticClass 4 - Over 4010:08:00
78Alan TaylorLeamington Victory.Beta 250Class 3 - Clubman10:08:30
79Mark HuntEarl ShiltonTrsClass 4 - Over 4010:09:00
80Matt GentryStratford Upon Avon MCCTrs One RClass 3 - Clubman10:09:30
81Stu Matthews Bewdley Beta 300Class 4 - Over 4010:10:00
82Ian Worrall Leamington VictoryTrsClass 4 - Over 4010:10:30
83James Yearley Braintree And District MCCGas Gas 250Class 2 - Master10:11:00
84Nathan Morton Braintree Scorpa Class 3 - Clubman10:11:30
85Russell SpriggLeamington VictoryMontesaClass 1 - Expert10:12:00
86Simon NunnCambridge Matchless MCCMontesa Repsol 260Class 2 - Master10:12:30
87Jack HarrisStourbridge Trs Class 1 - Expert10:13:00
88David YoungLeamington Trs250Class 3 - Clubman10:13:30
89Stephen WilliamsRedditch MCC Beta 300 Class 2 - Master10:14:00
90Stephen AbbottLoughboroughBeta Evo 250Class 3 - Clubman10:14:30
91Eddy Dain SABeta EvoClass 1 - Expert10:15:00
92Shane HarveyMansfield MaunMontesa 260Class 2 - Master10:15:30
93Stuart WalkerMansfield MaunVertigoClass 2 - Master10:16:00
94Edward HallKing's NortonGasgas 280Class 1 - Expert10:16:30
95Peter RuscoeCheadle TRS 300Class 3 - Clubman10:17:00
96Jake JoannidesRedditch MCCMontesa 4rtClass 3 - Clubman10:17:30