The Colmore Cup - 27th March 2022

Announcement: The Stratford-upon-Avon Club will organise a National Trial held under the National Sporting Code, The Standing Trials Regulations of the ACU, the ACU S3 Parts National Trials Championship Regulations and any final instructions that may be issued.
Eligibility: All riders and passengers must hold a current ACU /SACU Trials Registration card or an ACU/SACU competition licence. Any rider or passenger from another FMN MUST produce a licence issued by their FMN together with start permission and proof of personal accident Insurance.
Entries: To be received by the Secretary of the Meeting before 18th March 2022 together with an entry fee of £30.00. - ONLINE ENTRIES ONLY at www.mc-trials.co.uk Entry fees will only be returned if the event is cancelled.. Entry fees will only be returned if the event is cancelled.
Entry limited to 110 riders.
Venue and Start Time: HIGGY'S, Lower Quinton CV37 8SG. The first rider will start at 09:01 the remainder as per Championship Regulations.
Course: One lap of approximately 28 miles with easier route for non-championship riders

Classes - Hardest Route

Classes - Easier Route

Entries are now closed

Payment will be processed via Stripe and payments will be made to accounts@sbmctrials.co.uk.


The Full Entry List and start times will be published after the entry closing date

Entries

Number Rider Club Machine Class Start Time
1 Alistair Allam Cambridge Matchless Beta 300 Class E 09:01
2 David Smith Berkhamsted Trs Class E 09:02
3 Andy Ridley Malvern Mcc Vertigo 250 Class E 09:03
4 Chris Shorey Devonport Vertigo 250 Class E 09:04
5 Philip Ducker Leamington Victory Vertigo 250 Class E 09:05
6 Nick Brock West Of England 250 Scorpa Class E 09:06
7 Tom Manley West Of England Beta 4Rt Class E 09:07
8 Martin Medcraff Ringwood Mcc Beta 250 Class E 09:08
9 Tim Carter Walthamchase Gas Gas 250 Class E 09:09
10 Paul Nicholson Durham County Trials Club Montesa 301Rr Class E 09:10
11 Warren Hunt Mendip Vale Trs Class E 09:11
12 Trevor Michael Richa Non Stop Trials Jotagas 300Cc Class E 09:12
13 Stephen Forrest Bognor Regis Gasgas 250 Class E 09:13
14 John Holland Bassenthwaite Beta 300 Class E 09:14
15 Marcus Faulkner Bognor Gas Gas Class E 09:15
16 Barry Roads Yeo Vale Yamaha 175 Class E 09:16
17 Keith Jenkins Leamington Victory Trs 250 Class E 09:17
18 Ian Watts Leam Beta Class E 09:18
19 Jez Dance Swindon Beta Evo Class E 09:19
20 Steve Chandler Oxford Honda Tlr250 Class E 09:20
21 Dan Sanders Wye Valley A.C. Trs 250 Class E 09:21
22 Ian Wakeford Bognor Mcc Vertigo 250 Class E 09:22
23 Philip Martin Bognor Regis Montessori 250 Class E 09:23
24 Tony Cowley Manchester 17 Vertigo Class E 09:24
25 Dean Basford Evesham Beta300 Class E 09:25
26 Paul Lonergan Richmond Vertigo Class E 09:26
27 Ray Pekala Kingswood 250 Trs Gold Class E 09:27
28 Ian Smart Llangollen Vertigo Class E 09:28
29 Steve Clift Dudley And District Mcc Gasgas 300 Gp Class E 09:29
30 John Cowley Man 17 Mcc Vertigo 300 Class E 09:30
31 Darren Butcher Stroud Valley Vertigo Nitto Class E 09:31
32 David Collins Dulais Valley Mc Sherri 300 Class E 09:32
33 Philip Sellors Richmond Montesa 4Rt Class E 09:33
34 Mick Thompson Torridge Beta 250 Class E 09:34
35 Rory Stephens Iowmcc Vertigo 250 Class E 09:35
36 Steven Richards Non Stop Trials Trs 300 Class E 09:36
37 Jon Lee Nene Valley John Lee Beta 300 Class E 09:37
38 Stephen Williams Redditch Beta Class E 09:38
39 Jason Galvin Merthyr Mcc Beta 300 Class E 09:39
40 Kiaran Hankin Darwen Virtigo Class E 09:40
41 Rob Hoyles Waltham Chase Mcc Vertigo 250 Class E 09:41
42 Julian Collins Nene Valley Mcc Gasgas 250 Class E 09:42
43 Brian Francis Ringwood Mc&Amp;Lcc Trs 300 Class E 09:43
44 Tony Buckley Llangollen Vertigo 250 Class E 09:44
45 David Rolls Cambridge Mathcless Mcc Montesa 4Rt Class E 09:45
46 Kev Nolan Thames Virtigo 300 Class E 09:46
47 Steve Swanson Nenevalley John Lee Beta 300 Class E 09:47
48 Huw Price Bro Cader Mcc Gas Gas 250 Class E 09:48
49 Steve Saunders Stroud Valley Trs 300 Class E 09:49
50 Darren Wasley Hillsborough Mcc Gas Gas Class E 09:50
51 Philip Wiffen Normandy Mcc Trs 300 Class E 09:51
52 Martin Hawyes Berkhamsted Gas Gas Class E 09:52
53 Phil Houghton Llangollen Mcc Vertigo Class E 09:53
54 Tony Martin Hookwoods Drayton Twin Triumph Class D 09:54
55 Rob Higgins Stratford Mcc 300 Gas Gas Class D 09:55
56 Shane Campion Stratford Mcc 300 Beta Class D 09:56
57 George Marshall Stratford Mcc 300 Sherco Class D 09:57
58 Richard Penfold Braintree Dmcc Montesa Class D 09:58
59 James Saunders Stroud Valley Trs 300 Class D 09:59
60 Martin Carter Walthamchase Vertigo 250 Class D 10:00
61 Michael Hyden Hookwoods Trials Club Gas Gas Class D 10:01
62 Alex Penrice Witley Gasgas Class D 10:02
63 Miles Carruthers Hookwood Tc Mrs Splat 300 Sherco Class D 10:03
64 Rohan Beverley Sutton Falcons Camio Moto Vertigo Class D 10:04
65 Gary Tarrant Ringwood Gasgas Class D 10:05
66 George Emmott Ycmcc Gas Gas Class D 10:06
67 Stephen Douglas Milton Buzzards Montesa Class D 10:07
68 Guy Chandler Witly Mcc Beta Techno Class D 10:08
69 Alex Muirhead North Berks Beta Evo 300 Class D 10:09
70 Thomas Austin Stafford Auto Honda Tlr200 Class D 10:10
71 Paul Hadingham Nene Valley Beta Class D 10:11
72 Stuart Walker Pathfinders &Amp; Derby Montesa Class D 10:12
73 Nathan Basforf Evesham Mcc Trs280 Class D 10:13
74 James Gammons Bognor Mcc Vertigo Class D 10:14
75 Dan Cameron Wg&Amp;Df Mcc Beta Class D 10:15
76 Jamie Berry Milton Buzzard Beta Evo 250 Class D 10:16
77 Paul Millhouse Milton Buzzard Vertigo 300 Class D 10:17
78 Rory Millhouse Milton Buzzard Vertigo Class D 10:18
79 Frazer Strutt Milton Buzzard Mcc Gas Gas 300 Class D 10:19
80 Katy Sunter Richmond Mc Jsm Gas Gas Class D 10:20
81 Sam Cave Leamington Victory Mcc Trs 280 One R Class D 10:21
82 Tom Sawyer Sittingbourne &Amp; District Mcc Beta Evo 300 Class D 10:22
83 Christopher Hogben Bexleyheath &Amp; District Mcc Scorpa 250 Class D 10:23
84 Sean Radcliff Bolton Vertigo Class D 10:24
85 Luke Hora North Berks Montesa 301 Class D 10:25
86 Jack Austin Ilford Mcc Montesa 301Rr Class D 10:26
87 Josh Brame Estc Beta Evo 250 Class D 10:27
88 Darren Williams Llanfyllin Gasgas Class D 10:28
89 Sam Rhodes Sheffield &Amp; Hallamshire Gasgas Class D 10:29
90 Ian Fortune Bath And West Of England Bvm Trs Class D 10:30
91 Thomas Fraser Richmond Vertigo Class D 10:31
92 Richard Fraser Richmond Mc Sherco 300 Class D 10:32
93 Sam Atherton Congleton &Amp; Dmc Jsm Gas Gas Class D 10:33
94 George Clarke Stratford Bvm Sherco Class A 10:34
95 Shaun Fox Manchester 17 Gas Gas 300 Class A 10:35
96 Ben Skinner7 Ringwood Gasgas Class A 10:36
97 Sam Yeomans South Shropshire Mcc Vertigo Uk 300 Class A 10:37
98 Rob Warner North Berks Montesa 300 Class A 10:38
99 Martin Smith Redditch Beta Class A 10:39
100 Gareth Talbot Wilts Border Bvm Beta 300 Class A 10:40
101 Hugh Barker Hookwoods Sherco 300 Class A 10:41
102 Thomas Hawthorne North Berks Mcc Mrs Sherco Class A 10:42
103 Andrew Bognor Mcc John Lee Beta Class A 10:43
104 Will Mcbain Berkhamsted Mcc John Lee Vertigo Class A 10:44
105 Russell Rooksby Northallerton Beta Class A 10:45
106 Iain Robinson Macclesfield Mcc Vertigo Class A 10:46
107 Tim Pearson Sheffield &Amp; Hallamshire Splat Scorpa 300 Class A 10:47
108 Chris Pearson Sheffield And Hallamshire Splatshop Sherco 300 Class A 10:48
109 Chris Wickham Evesham Beta Evo 300 Class A 10:49
110 Josh Stephens Iowmcc Sherco 300 Class A 10:50
111 Sam Rolls Cambridge Mcc Gasgas Class A 10:51
112 Finley Belcher North Berks Trs 250 Class A 10:52
113 Tom Moss Eastbourne Honda 300 Class A 10:53
114 Craig Talbot Wilts Border Bvm Beta 300 Class A 10:54
115 Jack Savage Llandrindod Wells Gasgas 300 Class A 10:55
116 Joe Collins Nene Valley Mcc John Lee Beta 300 Class A 10:56
117 Chris Alford Lincoln Mc @ Cc Bvm Birkett Scorpa Class A 10:57
118 Luke Walker E.S.T.C. Mrs Sherco Class A 10:58
119 Dan Thorpe Hillsborough Mcc Jsm Gas Gas Class A 10:59
120 Sam Haslam Berkhamsted Mcc John Lee Gasgas Class C 11:00